Kaip išsirinkti atlikėjus

Keletas patarimų, kaip išsirinkti vaizdo operatorių:

Kaip jį išsirinkti?

Išskirčiau keletą punktų, į ką reikėtų atsižvelgti samdant filmavimo specialistą. Operatorius. Pirmiausia turėtumėte patys apsispręsti, kokio filmo Jūs norite: ar surežisuoto (kai operatorius jums visa laiką nurodinėja, ką daryti, kur žiūrėti ir ką sakyti) ar dokumentinio (kai operatorius lieka „nematomas“ ir fiksuoja Jūsų šventines akimirkas).

Filmavimo technika. Pastaruoju metu daugelis operatorių filmuoja skaitmeninėmis kameromis. Nuo to ir priklauso Jūsų būsimo filmo kokybė ir kaina. Tarkime, kas nori pigesnio filmo, filmuojama VHS kamera, kas moka brangiau – skaitmenine mini DV kamera.
Montažas. Jūsų nufilmuotos medžiagos arba, kitaip tariant, filmo sumontavimas gali būti dalinis arba pilnas. Pilnas montažas – kai visa nufilmuota medžiaga apdorojama kompiuteriu, panaudojami vaizdo efektai, titrai, muzika ir pan. Dalinis montažas – kai filmuota medžiaga tik perrašoma į kitą kasetę, „prilipdant“ filmo pradžią ir pabaigą. Taigi visada pasiteiraukite, kaip bus sumontuota Jūsų filmo medžiaga, nuo to priklausys ir kaina. Visada galite paprašyti operatoriaus, kad pademonstruotų savo filmuotų ir montuotų vestuvių pavyzdžių.

Įrašymas. Sumontuota filmuota medžiaga išvedama į populiariausius naudojamus standartus: VHS (kasetę) arba DVD (diską). Patarčiau visada pasidaryti bent dvi vestuvinio filmo kopijas, nesvarbu, ar tai būtų VHS kasetė, ar DVD diskas, nes juk visko pasitaiko ir galite net patys vienintelę filmo kopiją sugadinti nepataisomai.
Maketavimas. Galiausiai pati kasetė ar DVD diskas Jums pateikiamas su dėžute ir sumaketuotu viršeliu, kuris sako, kad tai Jūsų, o ne kažkieno kito vestuvės.

Renkamės vestuvių fotografą…

Vestuvių šventė kiekvieno gyvenime – bene pati įspūdingiausia, įsimintiniausia. Daugelis jai ruošiasi ilgai, stengiasi, kad šventė pavyktų, kad jos neaptemdytų nei mažiausias nesusipratimas… Bet štai šventė baigėsi. Prisiminimai atmintyje pamažu blėsta. Tad vienintelis dalykas, kuris ir po daugelio metų primins Jūsų šventę – tai jos fotografijos bei filmas apie ją. Todėl fotografą bei operatorių, kurie įamžins Jūsų vestuves, reikia pasirinkti labai atsakingai.

Yra porų, kurios bando apsieiti be profesionalaus fotografo. Jų vestuves mėgėjiškais fotoaparatėliais fotografuoja draugai, pabroliai, tėvai – visi, kas tik netingi. Gerai dar, jei kuris iš tokių fotografų bent kiek nutuokia apie tai, ką jis daro. Būna ir tokių atvejų, kai į vestuves atėjusiam svečiui fotoaparatas įbrukamas į rankas, parodžius, ką reikia paspausti ir pro kur žiūrėti… Šitaip gal ir sutaupoma vienas kitas litas, tačiau apie gerą rezultatą, gražias nuotraukas tuomet neverta ir kalbėti.

Taigi, Jūs jau apsisprendėte nedaryti tokios klaidos ir vestuvėms įamžinti nusprendėte pasikviesti profesionalą. Tuomet pirmiausia reikėtų pagalvoti, kaip Jūs norite, kad būtų fotografuojamos Jūsų vestuvės. Ar Jums reikia nuolat visiems diriguojančio fotografo ir daugybės surežisuotų kadrų? O gal norite, kad fotografas, kaip tas dažname filme matomas paparacis, tykotų iš šalies ir padarytų seriją natūralių, nesurežisuotų, reportažinių nuotraukų? Gal pageidaujate nespalvotų ar retro stiliaus nuotraukų? Apskritai, ar reikalingas Jums tradicinis nuotraukų albumas – galbūt norite visas nuotraukas gauti kompaktiniame diskelyje ir po to atsispausdinti patys Jums priimtinoje vietoje? Kiek pinigų Jūs apskritai nusiteikę išleisti nuotraukoms? Kai patys sau galėsite atsakyti į šiuos klausimus, ieškokite fotografo.

Tai daryti, ypač jei Jūsų vestuvės vasarą, patartina kuo anksčiau, nes kuo labiau artės vestuvių data, tuo jūsų pasirinkimas mažės. Nesitarkite telefonu: atraskite laiko susitikti asmeniškai. Geriau sugaišti kiek daugiau laiko prieš vestuves ir priimti teisingą sprendimą, nei gailėtis dėl ko nors po vestuvių.

Susitikę su fotografu, drąsiai išsakykite jam savo pageidavimus ir klauskite, ar jis galės juos įvykdyti. Nesidrovėkite fotografo paprašyti parodyti anksčiau jo padarytų nuotraukų albumą – visi šiuo verslu rimčiau užsiimantys meistrai tokį turi. Apskritai nesibijokite daug klausinėti apie tai, kas Jus domina – kuo daugiau informacijos gausite, tuo mažiau nesusipratimų gali iškilti vėliau.

Jei matote, kad fotografo darbo stilius jums priimtinas, aptarkite kitas sąlygas. Pavyzdžiui, kiek fotografas turėtų padaryti nuotraukų pavyzdžių, kiek jos kainuos svečiams, ir kiek – jaunavedžiams. Kur geriau važiuoti fotografuotis „į gamtą“? Kiek laiko fotografas dirbs vestuvininkams atvykus į pokylio vietą? Kada jis galės atvežti nuotraukų pavyzdžius? Ar reikės fotografui papildomai apmokėti transporto ar kokias kitas išlaidas? Kokiomis sąlygomis Jūs galėsite gauti negatyvus ar kompaktinį diską (jei fotografuojama skaitmeniniu aparatu) su visais kadrais? O gal Jūs norėsite, kad atskirai būtų įamžintas jaunųjų tortas ar šventiškai padengtas stalas?

Na, o prieš sukirsdami rankomis su išsirinktu specialistu, pasistenkite įsitikinti, ar tikrai būtent jis ir fotografuos Jūsų šventę. Dar vienas patarimas: jei fotografą jums bando rekomenduoti kiti žmonės (pažįstami, giminės, o gal Jūsų jau pasirinkti muzikantai), taipogi išsiaiškinkite, ką jie siūlo ir pasistenkite su tuo žmogumi susitikti. Tai, kas patinka kitiems, nebūtinai juk gali patikti Jums…

Ieškome muzikantų…

Muzikantai. Be abejonės nuo jų priklauso labai didelė dalis Jūsų šventės sėkmės. Juk muzikantus dažniausiai kviečiame ne tik „pagroti šokiams“, bet ir tam kad jie padėtų pravesti vakarą piršliams, kurie dabar dažnai būna tik liudininkais. Taigi leidžiamės į kelionę ieškoti muzikantų.

Pirmiausia turite nuspręsti, kiek muzikantų Jums reikia – vieno ar grupės. Nereikėtų pamiršti, jog tai įtakoja ir kainą. Jau beveik praėjo tie laikai, kada muzikantus rinkdavomės iš trumpo, nieko nepaaiškinančio skelbimo laikraštyje. Geriausia būtų rinktis iš tų, kuriuos jau patys matėte, girdėjote. Galbūt nereikėtų šiuo atveju aklai pasikliauti vien draugais, pažįstamais, foto ar video specialistais, kurie neretai siūlo įvairius variantus. Išklausę jų pasiūlymus, būtinai pasistenkite su muzikantais susitikti ir tartis asmeniškai.

Pirmiausia sužinokite, ar Jūsų pasirinktą dieną jie laisvi, kokiais instrumentais ir kiek muzikantų groja, ar užima svečius prie stalo (ne vien dainomis), ar turi vakarėliams skirtų žaidimų. Nei vienas muzikantas neturėtų supykti paklaustas, ar platus jo atliekamų dainų repertuaras, ar jame yra dainų užsienio kalbomis. Dėl smalsumo galite užduoti kad ir paprastą klausimą: kokia naujausia jų atliekama daina? Galite pasidomėti, ar muzikantai turi kokį nors muzikinį išsilavinimą. Beje, jį turintys, liaudyje vadinami „profesionalai“, dažniausia ir kainuoja šiek tiek arba netgi gerokai brangiau. Būtinai pasitikslinkite, ar tikrai atvažiuos būtent tie muzikantai, su kuriais tariatės.

Nuvykę pas muzikantus galite paprašyti, kad jie, jei turi, pademonstruotų garso, vaizdo įrašus – kad ir vestuvių, kuriose jie yra groję. Pamačius, kaip muzikantai atrodo savo „darbo vietoje“ (t.y. vestuvėse), Jums apsispręsti bus lengviau. Vertėtų paklausti, kokių firmų instrumentais, garso technika jie naudojasi. Būtinai pasidomėkite, kiek laiko ar ligi kelintos valandos muzikantai gros už sutartą sumą, ar bus papildomai renkami pinigai iš svečių (kartais jaunavedžiai nenori, kad svečiams dar kas nors papildomai kainuotų – šiuo atveju muzikantams skiriama suma šiek tiek turėtų padidėti).

Na, o jei visos šios sąlygos Jums bus priimtinos, prieš palikdami užstatą nepamirškite aptarti, kaip vestuvių dieną norite būti išlydėti, sutikti, iki kelintos valandos gros, išsakykite kitus savo pageidavimus, pasiūlymus…