Mergvakaris

Mergvakaris – jaunosios atsisveikinimas su savo mergyste, draugėmis, išlydėjimas į kitą gyvenimą. Į mergvakarį susirinkdavo jaunosios draugės, būsimos vestuvių palydos, o kartais ir viso kaimo merginos. Būsimos pamergės atnešdavo savo keptus pyragus. Populiarus būdavo „kasos“ pyragas, tarsi atsisveikinant su jaunatviška nuotakos plaukų kasa. Vyriausioji pamergė organizuodavo visą mergvakarį. Ji užvesdavo merginas dainuoti mergvakario dainas; graudindavo jaunąją; mokė šokti. Ji arba ir visos pamergės pindavo rūtų vainikėlius. Vestuvėms būdavo atrenkamas gražiausias. Rūtų vainikėlis – jaunosios nekaltumo, tyrumo simbolis, mat jaunoji iki vestuvių būdavo nekalta. Kai vainikėlis būdavo nupintas , jis būdavo dedamas jaunąjai ant galvos ir kiekviena mergina ją graudendavo, kaip joms bus sunku su ja išsiskirti, kaip jai bus sunku gyventi naują gyvenimą su vyru. Tai būdavo paskutinis jaunosios apsisprendimo vakaras.

Mergvakario metu merginos taip pat šokdavo ratelius, aptardavo pamergių aprangą, ruošdavo dovanėles pabroliams. Jaunoji savo draugėms atsisveikinimui padovanodavo po margaspalvę juostą. Juostos senovėje būdavo labai plačiai naudojamos, todėl kiekviena mergina jų daug prisiausdavo. Jas ant liemens rišdavosi ir vyrai, ir moterys, į jas vystydavo kūdikius, jomis būdavo puošiami žirgai. Apjuosti svečią savo austa juosta buvo laikoma dideliu garbės ženklu. Po mergvakario jaunoji simboliškai atsisveikindavo ir su savo gėlių darželiu, kuriuo ji rūpinosi visą savo jaunystę.

Šiuolaikiniame mergvakaryje jaunoji jau nėra taip graudinama, kaip anksčiau. Jai nebėra ko liūdėti – ji tekinama ne per prievartą, jau gerai pažįsta savo išrinktąjį ir gal net yra su juo kurį laiką gyvenusi kartu. Tad šis vakaras telieka tradicinis. O graudulį keičia linksmybės – nuotakai surengiamas vyriškas striptizas, laidomi nepadorūs juokeliai. Lietuvoje išpopuliarėjo ir bernvakariai, daugiausiai dėl Vakarų šalių įtakos. Jų metu jaunikis su savo draugais atsisveikina su savo „laisve“.

Šiuolaikinis mergvakaris

Nors mergvakario senoji prasmė dabar nebeišliko, jo tradicijas galima savaip palaikyti.

Graudenimas

Jei jaunosios draugės moka liaudies dainų, jos gali surengti graudžiąją mergvakario dalį. Tiesa, jaunosios nebesugraudinsi tuo, kad reikės palikti tėvų namus, pažinti svetimą šalį, į kurią vyras nuveš, įtikti jo motinai ir pan. Tačiau pasiklausyti liaudies dainų, atspindinčių praeities tradicijas, vis tiek įdomu. Kol vienos merginos dainuoja mergvakario dainas, kitos gali nupinti jaunąjai vainikėlį, jei ne iš rūtų (jų galima įsigyti ir mieste iš gėlių turgelių iš anksto užsakius), tai bent iš įvairių pievų gėlyčių.

Mergystės tyrumo patikrinimas

Nors jaunosios šiais laikais dažniausiai jau nebėra tyros mergaitės, galima patikrinti jų tyrumą. Duodi jaunąjai kopūstą ir sakai ieškoti laimės. Jei ji puola ta kopūsta plėšyti ir ieškoti, vadinasi yra tyra – vis dar tiki, kad vaikai kopūstuose atsiranda.

Mergystės priesaika

Šiuolaikiškas draugių pokštas. Prieš išleidžiant jaunąją į vyro pasaulį vertėtų išgauti iš jos priesaiką, kad ji netaptų visiška vyro vergė. Priesaikos tekstas turėtų būti maždaug toks:

Prisiekiu, kad

 • 1 dieną per savaitę ir 1 savaitę per mėnesį skirsiu tik sau;
 • išleisiu daugiau pinigų savo poreikiams, nei mano būsimas vyras;
 • ir toliau pastebėsiu simpatiškus vaikinus gatvėje ir darbe ir nepamiršiu, kaip reikia jiems šypsotis;
 • nepamiršiu savo draugių ir bendradarbių, dalinsiuosi su jomis savo vargais ir džiaugsmais;
 • nesusigrobsiu visų buities darbų tik sau, bet pasidalinsiu su būsimu vyru;
 • jei vyras bent vieną kartą į savaitę nepadovanos gėlių, pasidovanosiu jų pati;
 • tinkamai išnaudosiu visas savo būsimo vyro funkcijas ir silpnybes;
 • jei būsimas vyras neatliks savo pareigų, susirasiu meilužį;
 • pasitaikius progai iškelsiu atitinkamą sceną;
 • ginčysiuos tol, kol pasieksiu savo;
 • neišduosiu būsimam vyrui ir nepamiršiu šios priesaikos;

Gundymas

Šiai daliai reikės pakloti truputį pinigų. Na, jei draugių susirinks nemažai, bent dešimt, tai šimtelis su trupučiu ar kiek daugiau gal ir neišgąsdins. Tuomet tereikia susirasti vaikiną, apie kurį šiukštu neturi žinoti jaunoji. Tam puikiai tiks kad ir vienas iš „Gelbėtojų Šou “ – žymiausios Lietuvoje striptizo grupės. Jis atvažiuos, kai mergvakaris jau bus įkarštyje, ir priblokš visas merginas savo šokiu, dėdamasis tai įsimylėjusiu jūreiviu, tai aistringu ispanu, tai kietu vyruku. Jaunoji iš pradžių mintyse prakeiks savo drauges, o po to įsijaus į jai skirtą šokį ir nebebijos ne tik atsegti šokejui rankoves, bet ir įkišti rankos kur kas gilėliau…

Tai tik keli iš šiuolaikinio mergvakario vakaro pasiūlymų. Mergvakario vakarui, be abejo, reikėtų sukurti jaukią aplinką– su balionėliais (juos galėtų pakeisti ir margaspalviai „sargiai“), plakatais su jaunosios ir simpatiškų vaikinų nuotraukomis (montažu), žvakėmis. Galima sugalvoti įvairių konkursų jaunąjai, pvz., nupiešti savo būsimąji užrištomis akimis, nuskusti bulvę įrodant, kad vyrui nereikės badauti, pataikyti į jaunojo intymiąją vietą ant sienos pritvirtintoje nuotraukoje ir kt.

Na, o prieš išsiskirstant, visos jaunosios draugės turėtų parašyti jaunąjai šmaikščius palinkėjimus artėjančios šventės proga. Juos galima surašyti ant širdelės formos lapelių, nosinaitės, o gal ir ant vyriškų šeimyninių trumpikių.